LJUBLJANA, 19. 12. 2024
Projekt FLECSLAB svoje delo zaključil na multiplikacijskem dogodku v Bruslju

12. decembra 2024 je projektna skupina FLECSLAB v sodelovanju z Evropskim ekonomsko-socialnim odborom v Bruslju organizirala policy delavnico z naslovom „Premostitev vrzeli med znanostjo in vseživljenjskim učenjem - primer EUTOPIA FLECSLAB“.

Projektna skupina FLECSLAB je predstavila najpomembnejše rezultate in z glavnimi akterji na področju vseživljenjskega učenja razpravljala o naslednjih korakih. Izsledke raziskav projekta FLECSLAB so bile prenesene v smernice za akademike, industrijo in partnerje iz javnega sektorja. Predstavljeni so bili tudi viri za podporo univerzitetnim strokovnjakom in oblikovalcem politik pri razvoju pedagogike vseživljenjskega učenja (zbirka orodij za vseživljenjsko učenje) in trajnostne ponudbe (poslovni model vseživljenjskega učenja).

Nicoletta Merlo, vodja mladinskih politik pri CISL, je najprej pojasnila pomen in pomembnost področja.

V nadaljevanju je Jo Angouri predstavila, kako povezano učenje na visokošolski ravni predstavlja potencial za ustvarjanje pogojev za vseživljenjsko učenje, Rosette S'Jegers pa je predstavila primer učnih skupnosti EUTOPIA kot pilotnega okolja za vseživljenjsko učenje. Panel FLECSLAB je vodila Karin Vanderkerken, prorektorica za internacionalizacijo Vrije Universiteit Brussel.

Enega glavnih rezultatov projekta je pripravil Christopher Tulloch, ki je predstavil nabor orodij s smernicami za akademike in partnerje iz javnega sektorja na področju vseživljenjskega učenja ter nabor orodij VŽU s specializiranimi instrumenti za visokošolske ustanove, odprte za ne-modalne, ne-tradicionalne udeležence izobraževanj na univerzah.

Ivan Svetlik je predstavil poslovni model za vseživljenjsko učenje, ki temelji na treh prepoznanih ekosistemih, ustvarjenih kot trajnostna akademska ponudba v sodelovanju z zunanjimi deležniki.

Sledili sta dve panelni razpravi, od katerih je prvo vodila Brikena Xhomaqi, direktorica platforme za vseživljenjsko učenje. Svoje poglede na izzive vseživljenjskega učenja so izrazili Wim Gabriels, direktor študentske mreže Erasmus (ESN), Angelova Nora, predsednica Evropske študentske zveze (ESU) in članica izvršnega odbora EEA, Gina Ebner, generalna sekretarka Evropskega združenja za izobraževanje odraslih (EAEA), in Patrice Chazerand, Digital Europea. Drugo panelno razpravo o evropskem policy kontekstu je vodila Jo Angouri, o njej pa so razpravljali panelisti: Koen Nomden, vodja sektorja GD za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje, Evropska komisija, Michael Gaebel, Evropsko združenje univerz (EUA), in Jakub Grodecki, vodja politike in projektov, Evropsko združenje visokošolskih ustanov (EURASHE).

Dogodek se je zaključil z razmislekom o naslednjih korakih.

NAZAJ NA ARHIV DOGODKOV
menu