V sredo, 27. novembra 2024, je med tednom EUTOPIA v Parizu na CY Cergy Paris University potekal multiplikacijski dogodek FLECSLAB (v hibridnem načinu).
Projekt FLECSLAB („Flexible Learning Communities Supporting Lifelong Learning Across Borders“), v katerem sodeluje šest ustanovnih partnerjev Zveze EUTOPIA, je svojo pot začel januarja 2022. Ker se projekt približuje koncu, smo za skupnost EUTOPIA, ki jo zanima izobraževanje, organizirali interni dogodek. Projektna skupina je delila ključne ugotovitve in rezultate raziskave, ki so predstavljeni v nadaljevanju.
FLECSLAB je odgovor na ambicije Evropske komisije na področju vseživljenjskega učenja z razvojem prožnih mehanizmov, ki priznavajo kratkoročna intenzivna učna prizadevanja v nadnacionalnem kontekstu. FLECSLAB tako razširja delo povezanih učnih skupnosti EUTOPIA v smislu mednarodnega povezovanja dobrih praks na področju aktivnega učenja.
FLECSLAB je pripravil vire, zbirko orodij za vseživljenjsko učenje in poslovni model vseživljenjskega učenja, ki so v podporo visokošolskim strokovnjakom in oblikovalcem politik pri razvoju pedagogike vseživljenjskega učenja v nadnacionalnem okviru s trajnostno ponudbo.
Uvodni nagovor in uvod sta imela Tomaž Deželan, koordinator projekta FLECSLAB in predstavnik Univerze v Ljubljani (UL) kot vodilnega partnerja konzorcija, ter Rosette S'Jegers z Vrije Universiteit Brussel (VUB), ki je v sodelovanju z Lieve Van den Brande (VUB) ter Jo Angouri in Mélino Delmas z University of Warwick (UoW) koordinirala enega glavnih rezultatov, Lifelong Learning Toolbox.
Christopher David Tulloch z Univerze Pompeu Fabra-Barcelona (UPF) je imel zaključno predavanje o razvoju zbirke orodij FLECSLAB, ki je nastala v sodelovanju z Aleix Martí Danés (UPF) in prej omenjenimi raziskavami, ki sta jih opravili VUB in UoW. Zbirka orodij je sestavljena iz smernic za akademike in partnerje iz javnega sektorja na področju vseživljenjskega učenja. Zbirka orodij za vseživljenjsko učenje je zasnovana kot specializirana zbirka orodij za visokošolske ustanove, ki so odprte za ne-tradicionalne študente in druge.
Delovni sklop 2 „Poslovni model vseživljenjskega učenja“, ki ga koordinira UL, je nato na kratko povzel Tomaž Deželan. Ivan Svetlik z UL je predstavil poslovni model kot organizacijsko orodje za EUTOPIA CLC in morda tudi za druge deležnike vseživljenjskega učenja. Predstavil je tri alternative poslovnih modelov iz ekosistemov in dimenzij vseživljenjskega učenja, opredeljenih v FLECSLAB-u (reguliran - zelo strukturiran, pol-strukturiran in razdrobljen sistem, ki je manj strukturiran).
Anna-Maria Fjellman z Univerze v Göteborgu je predstavila raziskovalno poročilo v katerem je identificirala ovire in dejavnike za ohranjanje zmogljivosti vseživljenjskega učenja. Poročilo dopolnjuje prejšnja prizadevanja v okviru izobraževalnega modela EUTOPIA in obstoječe perspektive Evropske komisije (2020) o ovirah in spodbujevalcih sodelovanja med univerzami in industrijo v izobraževanju. Osredotoča se na nekatere pogoje za ohranjanje zmogljivosti vseživljenjskega učenja v evropskih visokošolskih zavodih, ki jih narekujejo politike, predpisi in zakonodaja, in drugič, na opredelitev ovir in spodbujevalcev kot pomembnih dejavnikov, ki določajo, kako lahko visokošolski zavodi sodelujejo z različnimi vrstami zunanjih akterjev.
Na dogodku so sodelovali tudi predstavniki iz EUTOPIA povezanih učnih skupnosti, ki so predstavili svoje poglede na prednosti FLECSLAB-a in so služili tudi kot testni poligon za analizo potenciala vseživljenjskega učenja v EUTOPIA.
Thomas Crispeels z VUB je predstavil delo v učni skupnosti Technological Business Transfer, spremljala pa sta ga Boštjan Botas Kenda (UL) in Dominique Sciamma z Univerze CY Cergy Paris, ki sta nam predstavila primere aktivnosti in prihodnjih ambicij v učni skupnosti »Design & Science«.
Dogodek se je zaključil z razpravo o trajnosti rezultatov projekta in nadaljnjih korakih. Širše testiranje celotnega poslovnega modela za vseživljenjsko učenje je bistvenega pomena za njegovo oceno, pregled in posodobitev. Poleg tega je potrebno tesnejše in globlje sodelovanje - soustvarjanje – z EUTOPIA učnimi skupnostmi za izboljšanje izvajanja in vrednotenja.
Ideje, ki so bile izpostavljene v razpravi, so dober obet za nadaljevanje FLECSLAB-a in zagotavljanja trajnosti, kot npr. razširitev raziskovanja na podlagi že ugotovljenih potreb na področju vseživljenjskega učenja s poudarkom na ne-tradicionalnih učečih se v visokošolskih zavodih in evropskih zvezah, kot je EUTOPIA.