STROKOVNI ČLANEK, 2024
PutEUfore - Izobraževanje o Evropski uniji v slovenskih šolah (strokovni članek)

Projekt Put European Union forward se osredotoča na izobraževanje učiteljev o EU, aktivnem državljanstvu ter temeljnih vrednotah, kot so svoboda, strpnost in nediskriminacija. Učitelji pridobivajo nove veščine, poglabljajo znanje o EU ter razvijajo analitično in kritično mišljenje.

Monografija Poučevanje evropskih vsebin v slovenskih šolah (Novak in dr., 2020b) nudi vpogled v razvoj poučevanja evropskih tematik v Sloveniji. Obravnava štiri glavna področja: učni načrti, didaktična gradiva, projekti in empirični podatki. V osnovnih šolah so evropske vsebine vključene v različne predmete, v srednjih šolah pa so bile vključene v izbirni predmet evropske študije. Ključen didaktični vir ostaja priročnik EU v šoli, dopolnjujejo ga gradiva evropskih institucij, čeprav jim pogosto manjka kritični pristop.

Šole sodelujejo tudi v evropskih projektih, kot so Erasmus+, eTwinning in Jean Monnet. Erasmus+ omogoča učne izmenjave in sodelovanja, eTwinning projektno sodelovanje med šolami, Jean Monnet pa ozaveščanje o EU, a vključenost slovenskih šol vanje ostaja nizka. Poučevanje evropskih vsebin naj bi postajalo zahtevnejše z višjo izobraževalno stopnjo, učenci pa naj bi razvijali razumevanje EU in pomen državljanske participacije.

Avtorji (Novak idr., 2020a) so raziskovali tudi vlogo učiteljske mobilnosti. Programi, kot je Erasmus, so razširjeni na vse ravni izobraževanja. Učitelji srednjih šol so bolje seznanjeni s priložnostmi mobilnosti kot osnovnošolski učitelji. Čeprav samozavest pri poučevanju EU tem rahlo vpliva na ozaveščenost o mobilnosti, povezava ni močna. Mobilnost ostaja pomembna za razvoj učiteljev, a je možnosti za napredek še veliko.

POVEZAVA DO GRADIVA
NAZAJ NA ARHIV PUBLIKACIJ
menu